Kontynuując cykl artykułów o gazach technicznych, tym razem skupimy się przez chwilę na gazie, który charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, niż gazy osłonowe typu Hel, Dwutlenek Węgla czy Argon.
Acetylen (nazywany także Etynem) stanowi organiczny związek chemiczny węglu i wodoru, zaliczany do grupy gazów palnych. Jednocześnie można śmiało powiedzieć, że jest to najbardziej wydajny gaz palny, ponieważ osiąga najwyższą temperaturę wytwarzanego płomienia. Co ciekawe, jest to gaz bezwonny w stanie czystym, aczkolwiek w stanie technicznym przybiera bardzo nieprzyjemny zapach spowodowany zanieczyszczeniem namiastką fosforu lub siarki. Acetylen jest ponadto lżejszy od powietrza. Jest także wysoce reaktywnym i wybuchowym gazem stosowanym w wysokich temperaturach.
Bohater dzisiejszego artykułu został odkryty w 1836 roku przez angielskiego chemika Edmunda Davy’ego. Co ciekawe, dokonał tego zupełnie przypadkowo, ponieważ właściwym przedmiotem jego działań chemicznych było wtedy mieszanie węglika potasu z wodą. Co się zatem wydarzyło? Otóż dostrzegł, że w wyniku mieszania powyższych substancji powstał gaz, który palił się pięknym jasnym płomieniem. Rzecz jasna, angielski chemik natychmiast wpadł na pomysł wykorzystania odkrytego gazu jako źródła światła. A ponieważ węglik potasu był dość drogim związkiem chemicznym, niemiecki chemik Friedrich Wöhler wpadł z kolei na pomysł zastąpienia go tańszym związkiem, czyli węglikiem wapnia, który sam odkrył. W ten sposób zaczęło się ogromne zainteresowanie wykorzystaniem Acetylenu jako źródła światła do lamp. Natomiast w miarę upływu czasu, zastosowanie to stopniowo rozszerzało się na inne dziedziny, czyniąc Acetylen jednym z wiodących gazów w przemyśle.
Acetylen jest gazem bardzo często wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle chemicznym jako element syntezy różnych substancji, takich jak aldehyd octowy czy chlorek winylu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, Acetylen znajduje zastosowanie w dziedzinie oświetlenia. Chociaż w dzisiejszych czasach nie jest to już popularne, to warto zaznaczyć, że dawniej gaz ten stosowano w latarniach ulicznych oraz przenośnych lampach gazowych. Acetylen stosuje się także w produkcji rozpuszczalników, tworzyw sztucznych oraz włókien syntetycznych. Natomiast sadza powstała w wyniku spalania Acetylenu, jest stosowana jako środek pokrywający formy szklarskie.
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu wszystkich gazów technicznych, w tym również Acetylenu! Etyn jest gazem duszącym fizycznie, co oznacza, że przy dużym stężeniu może powodować zaburzenia świadomości, duszność, a nawet śmierć. Wysokie stężenie Acetylenu grozi ponadto ryzykiem wybuchu, dlatego gaz ten obligatoryjnie musi być przechowywany w odpowiednich butlach przeznaczonych do gazów technicznych (wykonanych ze stali wysokowęglowej).
Jeśli chodzi o branżę spawalniczą, to należy w pierwszej kolejności podkreślić wykorzystanie Acetylenu przy spawaniu i cięciu metalu (np. w przemyśle stoczniowym), jak również przy wykorzystaniu popularnych palników acetylenowo – tlenowych. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ Acetylen pozwala uzyskać wyższą jakość, a jednocześnie krótszy czas cięcia.
Acetylen to także element spawania autogenicznego. Spalanie Acetylenu z Tlenem powoduje powstanie bardzo gorącego płomienia, który pozwala na nadtopienie brzegów łączonych części. Służy również do tzw. prostowania płomieniowego, czyli prostowania odkształceń konstrukcji stalowych.
Zachęcamy do odwiedzenia Spawalniczego Sklepu Internetowego Tomsystem>> W naszej ofercie regularnie będą pojawiać się najwyższej jakości gazy techniczne w butlach gazowych, do wszechstronnego zastosowania w spawalnictwie.