Tlen (O) to pierwiastek chemiczny najbardziej rozpowszechniony w środowisku przyrodniczym, niezbędny do życia dla większości organizmów żywych, który w stanie wolnym występuje w postaci dwóch odmian – ditlenu zbudowanego z cząsteczek dwuatomowych (O₂) stanowiącego jeden z głównych składników powietrza atmosferycznego oraz tritlenu (ozonu) zbudowanego z cząsteczek trójatomowych (O₃) stanowiącego warstwę ozonową stratosfery. Tlen dwuatomowy (O₂) jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, bez smaku oraz słabo rozpuszczalnym w wodzie. Tlen jest pobierany przez organizmy w formie gazowej z powietrza atmosferycznego bądź w formie rozpuszczonej w wodzie, a następnie wykorzystywany w procesie oddychania komórkowego. Należy do makroelementów. W organizmie występuje w postaci podstawowych dla życia związków, takich jak woda, węglowodany, tłuszcze, białka oraz inne.
NAJWAŻNIEJSZE ZASTOSOWANIE TLENU
Tlen jest bardzo szeroko wykorzystywany w wielu dziedzinach życia i przemysłu. Do najważniejszych obszarów zastosowania możemy zaliczyć:
- Produkcja kwasu azotowego i siarkowego
- Zastosowanie do celów medycznych (maski tlenowe oraz komory hiperbaryczne)
- Tlenoterapia
- Produkcja tworzyw sztucznych i tekstyliów
- Świeżenie metali i ich stopów w przemyśle hutniczym (usuwanie z ich powierzchni niepożądanych domieszek poprzez utlenianie)
- Proces spalania paliw jako źródło energii do ocieplania budynków, w transporcie oraz innych procesach w przemyśle
- Utlenianie paliwa rakietowego (połączenie ciekłego tlenu z ciekłym wodorem lub naftą)
- Składnik mieszanek oddechowych do napełniania butli używanych podczas nurkowania i wspinaczki wysokogórskiej
- Podnoszenie wydajności reakcji utleniania w przemyśle chemicznym
- Produkcja półprzewodników i światłowodów
- Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
- Zamykanie szklanych ampułek w przemyśle farmaceutycznym
- Natlenianie wody w akwakulturach
WYKORZYSTANIE TLENU W PROCESIE SPAWANIA
Oprócz powyżej opisanego zastosowania, tlen jest również gazem o ogromnym znaczeniu dla procesu spawania i cięcia metali. Tlen często miesza się z gazem palnym na potrzeby cięcia, spawania, lutowania twardego oraz dmuchania szkła. Dodatek tlenu podnosi temperaturę płomienia, co zapewnia wyższą wydajność niż w przypadku zwykłego powietrza.
W obszarze spawalnictwa przede wszystkim tlen znajduje zastosowanie w takich kwestiach, jak:
- Podniesienie wydajności procesu spalania w cięciu i żłobieniu tlenem, spawaniu gazowym oraz w innych procesach płomieniowych jak lutowanie, natryskiwanie, prostowanie.
- Spawanie i cięcie metali przy pomocy palników acetylenowo – tlenowych oraz wodorowo – tlenowych (utleniające właściwości tlenu wykorzystywane są do wytworzenia wysokiej temperatury w urządzeniach technicznych służących do spawania i cięcia metali za pomocą palników).
- Tlen jest jednym ze składników w niektórych gazach osłonowych przeznaczonych do spawania – umożliwia stabilizację łuku, redukcję napięć powierzchniowych, jak również podnosi temperaturę spawania.
Sprawdź ofertę gazów technicznych w Spawalniczym Sklepie Internetowym Tomsystem>>